پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۳۳۰۰
۰۱ خرداد ۱۴۰۲ | ۱۴:۳۶
وزیر دفاع

اقتصاد دریا - وزیر دفاع آمادگی ایران برای نقش‌آفرینی بیشتر و مشارکت فعال با اعضای سازمان شانگهای در محورهایی، چون برگزاری رزمایش‌های دریایی مشترک، تبادل اطلاعات امینتی به ویژه ضد تروریسم و... اعلام کرد.

 

رزمایش‌های مشترک دریاییآمادگی ایران در برگزاری رزمایش‌های مشترک دریایی

امیر محمدرضا آشتیانی مسلح در نخستین حضور در جمع وزرای دفاع سازمان همکاری‌های شانگ‌های که به میزبانی دهلی‌نو برگزار شد، گفت: در طول چند دهه گذشته، روند توسعه و نقش آفرینی‌های مثبت سازمان همکاری شانگ‌های در عرصه تحولات منطقه‌ای و بین المللی، به خوبی گویای واقعیت‌ها و افق‌های آینده این سازمان است.

وی افزود: این واقعیت موجب شده تا در دکترین سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، عضویت در سازمان‌ها و نهاد‌های مبتنی بر چندجانبه گرایی مانند سازمان همکاری شانگ‌های به دلیل آنکه می‌توانند نقطه تلاقی منافع و امنیت مشترک جهانی باشند، مورد توجه قرار گیرد.امیر آشتیانی تاکید کرد: سازمان همکاری شانگ‌های از زمان تأسیس، با طی کردن مسیر هوشمندانه، تاثیرگذار و نقش آفرین، اکنون تبدیل به یک نهاد تأثیرگذار در روند‌های جهانی و ضامن صلح و ثبات و احترام به حقوق ملت‌ها و نیز به محل رجوع بسیاری از کشور‌های جهان شده است.

وی ادامه داد: این سازمان هم‌اکنون از ظرفیت‌های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و امنیتی متنوع و گسترده‌ای برخوردار است که در نقش آفرینی‌ها و کارکرد‌های جهانی و منطقه‌ای آن تاثیرگذار هستند. بنابراین؛ باید انتظار داشت که تجربیات و دستاورد‌های گران‌بهای این سازمان در مسیر تقویت سیاست‌های موازنه ساز و توسعه چندجانبه گرایی مورد استفاده بیشتر قرار گیرد.وزیر دفاع با بیان اینکه برخی روند‌های کلان جهانی گویای برخی واقعیت‌های نگران کننده‌ای است که تقویت نقش و جایگاه سازمان همکاری شانگ‌های را اجتناب ناپذیر کرده است، گفت: رقابت‌های ژئواستراتژیک جهانی با رویکرد‌های نظامی و امنیتی در حال تشدید شدن است.

رقابت‌های منطقه‌ای در مناطق مختلف جهان تحت تأثیر سیاست‌های تهاجمی و تفرقه افکنانه برخی قدرت‌های بزرگ در حال تشدید شدن هستند.وی افزود: سیاست‌های توسعه طلبانه و هژمونیک غرب و ناتو و تلاش برای احیای جهان تک قطبی و سلسله مراتبی سرعت گرفته است.

اقدامات غرب و ناتو در بحران اوکراین گویای این واقعیت است. 

 
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه