پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۲۸۲۷
۱۹ بهمن ۱۴۰۰ | ۱۳:۰۰
نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که حمله قلبی می‌تواند منجر به تسریع زوال ذهنی در طول سال‌ها شود.

حمله قلبی

بوق خبر - دکتر «میشل یوهانسن»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه جان هاپکینز، گفت: «ما باید بدانیم آنچه در قلب و مغز می‌گذرد به هم مرتبط هستند. از اینرو مدیریت عوامل خطر برای جلوگیری از حمله قلبی در واقع برای مغز شما نیز مفید است.»

وی در ادامه افزود: «حمله قلبی می‌تواند در طول زمان برای سلامت مغز شما مضر باشد.»

محققان برای سنجش تأثیرات کوتاه‌مدت و بلندمدت حمله قلبی بر مغز، داده‌های بیش از ۳۱۰۰۰ آمریکایی را که در شش مطالعه بلندمدت بین سال‌های ۱۹۷۱ تا ۲۰۱۷ شرکت کرده بودند، تجزیه و تحلیل کردند.

هنگامی که شرکت کنندگان در اولین ارزیابی مهارت‌های شناختی (تفکر و حافظه) شرکت کردند، میانگین سنی شان ۶۰ سال بود؛ به این معنی که نیمی از آن‌ها مسن‌تر و نیمی جوان‌تر بودند. آن‌ها سابقه حمله قلبی نداشتند و زوال عقل در آن‌ها تشخیص داده نشده بود.

سپس شرکت کنندگان بین ۵ تا ۲۰ سال (میانگین ۶ سال) تحت نظر بودند و بیش از ۱۰۰۰ نفر در این مدت دچار حمله قلبی شدند.

محققان دریافتند که بیماران دچار حمله قلبی با کاهش قابل توجه سریع‌تر حافظه؛ مهارت‌های درگیر در برنامه ریزی، سازماندهی، تمرکز و تصمیم گیری‌های پیچیده؛ و توانایی کلی برای انجام فعالیت‌های روزمره، در مقایسه با کسانی که حمله قلبی نداشتند، روبرو بودند.

محققان چندین دلیل احتمالی برای ارتباط بین حمله قلبی و زوال ذهنی، از جمله آسیب مداوم به مغز در اثر سکته‌های خاموش، که به اندازه کافی بزرگ نیستند تا علائم ایجاد کنند، اما همچنان خونرسانی به مغز را کاهش می‌دهند، مطرح کردند.

دلایل احتمالی دیگر عبارتند از وجود فاکتور‌های پرخطر مشترک برای حمله قلبی و زوال عقل، مانند سیگار کشیدن و فشار خون بالا و خطر بروز لخته‌های کوچکی که از قلب به مغز می‌روند و اکسیژن آن را کاهش می‌دهند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه