پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۲۸۱۵
۱۸ بهمن ۱۴۰۰ | ۱۲:۰۰
رفتار ساده در آغوش گرفتن به هر دو طرف انرژی بسیار خوبی را منتقل می‌کند و تاثیرات مثبت آن به لحاظ علمی کاملا اثبات شده است و بخشی حیاتی از تکامل بشر است.

بغل کردن

بوق خبر - بغل کردن، در آغوش گرفتن، لمس و تماس فیزیکی همچون دست دادن عاشقانه است. رفتار ساده در آغوش گرفتن به هر دو طرف انرژی بسیار خوبی را منتقل می‌کند و تاثیرات مثبت آن به لحاظ علمی کاملا اثبات شده است و بخشی حیاتی از تکامل بشر است.

۱. قلب سالم می‌خواهید؟ یکدیگر را در آغوش بگیرید

در آغوش گرفتن موجب فعال شدن هورمون اکسی توسین می‌شود که احساس گرما و صمیمیت را به ما منتقل می‌کند. طی آزمایشی در دانشگاه کارولینای شمالی مشخص شد ضربان قلب افرادی که یکدیگر را در آغوش می‌گرفتند ضربان قلبشان دو برابر افرادی بود که در طول آزمایش تنها بودند.

*با کمی در آغوش گرفتن قلبتان را تقویت کنید.

۲. در آغوش گرفتن بطور طبیعی استرس را کاهش می‌دهد

اگر کمی احساس بی حالی می‌کنید و یا به لحاظ روحی تحت فشار هستید کسی را پیدا کنید که برایتان اهمیت بخصوصی دارد و کمی او را در آغوش بگیرید این شخص می‌تواند مادر، همسر و یا دوست شما باشد. تحقیقات نشان می‌دهد که در آغوش گرفتن میزان کورتیزول (هورمون استرس) را در بدن کاهش می‌دهد؛ تنش را از ما دور می‌کند و پیام آرامش را به مغز منتقل می‌کند.

۳. در آغوش گرفتن کودکان به آن‌ها کمک می‌کند در بزرگسالی به افرادی با ثبات تبدیل شوند

تماس فیزیکی و لمس برای یک نوزاد یک مسئله حیاتی است. این امر بخصوص در مراحل اولیه زندگی به او کمک می‌کند در بزرگسالی رابطه بهتری با دیگر افراد برقرار کند.

*در آغوش گرفتن و نشان دادن احساسات در رشد کودک نقشی قابل توجه دارد.

۴. در آغوش گرفتن احساس تنهایی را کم می کند

تماس فیزیکی و بغل کردن تاثیر قابل توجهی در دور کردن احساس تنهایی از بزرگسال دارد.

*سالمندان می‌توانند سلامت خود را با صمیمانه در آغوش کشیدن بهبود بخشند.

۵. در آغوش گرفتن ماهیچه‌ها را تقویت می‌کند

موش‌های آزمایشگاهی که به آن‌ها هورمون اکسی توسین تزریق شد، در مقایسه با سایر موش‌ها ماهیچه‌هایی قوی‌تر داشتند؛ بنابراین در آغوش گرفتن و آزاد شدن هورمون اکسی توسین تاثیری همچون ورزش کردن به دنبال دارد.

۶. در آغوش گرفتن شما را هشیارتر می‌کند

با در آغوش گرفتن هشیاری را در خود تقویت کنید و از زندگی کردن در حال لذت ببرید. تحقیقات نشان می‌دهد در زمان حال بودن شادی را افزایش می‌دهد و انجام این امر با ترشح هورمون اکسی توسین یکی از بهترین شیوه‌ها برای توجه کردن و زندگی در زمان حال است.

۷. در آغوش گرفتن ترس و ناامنی را از شما دور می‌کند

مطالعات در مورد ترس و عزت نفس، رابطه میان تماس انسانی و کاهش ترس از مرگ را نشان می‌دهد. شرکت کنندگان در این بررسی‌ها با در آغوش گرفتن شی بی جان (مانند خرس پارچه ای)، نگرانی کمتری نسبت به مرگ در آن‌ها نشان داده می‌شد.

*در آغوش گرفتن ترس را از شما دور می‌کند.

۸. در آغوش گرفتن سیستم ایمنی را تقویت می کند

زمانی که افراد به مدت ۲۰ ثانیه یا بیشتر یکدیگر را در آغوش می‌گیرند، هورمون نشاط بخش اکسی توسین آزاد می‌شود که پیوستگی و رابطه قوی تری بین دو طرف ایجاد می‌کند. اکسی توسین سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند و استرس را کاهش می‌دهد

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه