پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۲۴۷۱
۰۸ دی ۱۴۰۰ | ۱۵:۰۰
مشکلات اقتصادی و شیوع ویروس کرونا زمینه‌ساز مشکلات روحی و روانی آقایان طی دوسال اخیر شده است.

افسردگی

بوق خبر - دکتر آزاده غفاری اظهار کرد: شرایط بازار و اقتصاد جامعه در کنار شیوع بیماری کرونا شرایط بسیار تلخی را برای آقایان رقم زده است، بخصوص افراد دارای شغل آزاد با از دست دادن بازار فروش خود و دغدغه‌های مالی و کاری برخاسته از آن در دام این گرفتاری روانی گیر افتاده‌اند.

میزان مصرف مواد مخدر نیز در آقایان به‌دلیل فرار از فکر به مشکلات و ایجاد حال خوب در خود افزایش یافته است. هرچند همواره شدت بیماری‌های روانی در آقایان فراترو بیشتراز بانوان بوده است، اما سیر صعودی این مشکلات در آقایان موجب افزایش مراجعه آن‌ها به روانپزشک شده است.

وی افزود: اغلب افراد در ابتدای شیوع بیماری کرونا گمان می‌کردند که پس از چند ماه به شرایط معمول کاری خود بازگشته و تنها ضرری چند ماهه رامتحمل می‌شوند که با گذر زمان جبران خواهد شد، اما با گذر زمان و افزایش روند شیوع این بیماری، چشم‌انداز آقایان درخصوص بهبود وضعیت کاری‌شان تغییر یافته و امیدی به بهبود وضعیت کاری و مالی خود ندارند در نتیجه در اثر استرس بیش از حد و فشار روانی، دچار مشکلات روانی حادتری شده‌اند.

غفاری درخصوص نوع مشکلات و بیماری روانی آقایان عنوان کرد: علائم اضطرابی حاد که به‌صورت حملات پانیک بروز پیدا می‌کند، اختلال و افت عملکرد به میزانی که فرد قادر به کارکردن نیست، علائم افسردگی و بیداری ایده‌های خودکشی با روند افزایشی، از جمله مشکلات روانی آقایان است.

وی ادامه داد: علائم اضطرابی حاد از شایع‌ترین مشکلات افراد محسوب می‌شود برای مثال یکی از بیماران در چندماه اخیر چندین بار در ساعات پایانی شبانه روز با علائمی از قبیل تنگی نفس، بی‌قراری، تپش قلب و احساس خفگی به اورژانس بیمارستان مراجعه کرده است و پس از معاینه هیچ اثری از بیماری جسمی نظیر مشکلات قلبی و ریوی در او مشاهده نشده است. موارد ذکر شده از جمله علائم حملات پانیک به‌شمار می‌رود.

غفاری تصریح کرد: طبیعتا بهبود شرایط کاری این افراد و کاهش مشکلات اقتصادی و بهبود روند زندگی آن‌ها به طوری که فرد دغدغه‌ای درخصوص اجاره‌بها، هزینه‌های زندگی و وصول شدن سفته و چک‌های خود نداشته باشد، می‌تواند در کاهش مشکلات روانی آقایان تاثیرگذار باشد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه