پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۱۱۹۵
۱۱ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۴:۴۲
علت تکرر ادرار در بسیاری از افراد متفاوت می‌باشد که با استفاده از روش‌های خانگی و کم هزینه می‌توانید این بیماری شایع و آزار دهنده را درمان کنید.

تکرر ادرار

بوق خبر - یکی از مشکلاتی که در بین زنان و مردان گاهی وقتا پیش می‌آید مشکل در ادرار است و در واقع یک مشکل چالش بر انگیز است، زیرا ممکن است مثانه فرد کنترل نگه داشتن ادرار را از دست بدهد.

افرادی که تکرار ادرار دارند هر دو ساعت یا بیشتر برای ادرار کردن به دستشویی می‌روند،

علت تکرر ادرار

 

اختلال کلیوی:

یکی از علت تکرر ادرار اختلال در عملکرد کلیوی می‌باشد و باعث مشکلاتی مانند: کم اشتهایی و کاهش وزن نیز می‌شود.

عفونت دستگاه ادراری:

داشتن درد زیر شکم و تکرار ادرار از نشانه‌های عفونت باکتریایی می‌باشد؛ و در واقع علت تکرر ادرار نیز محسوب می‌شود.

سنگ کلیه:

داشتن سنگ کلیه، تکرار ادرار را به شدت درد آور می‌کند زیرا، باعث مسدود شدن مجاری ادرار می‌شود. برای درمان درد کلیه می‌توانید در اینجا کلیک کنید.

رژیم نامناسب:

نوشیدن زیاد آب و نوشیدنی‌ها کربوهیدراتی یکی دیگر از علت تکرر ادرار می‌باشد.

دلایل طبیعی:

افرادی که مشکلات رحم دارند و یا زایمان‌های زیاد و نزدیک به هم داشته اند موجب تشدید شدن تکرار ادرار و فشار به مثانه می‌شود؛ بنابراین دلایل طبیعی نیز یکی از علت تکرار ادرار است.

علائم تکرر ادرار

بی اختیاری در ادرار
احساس سوزش در ادرار
ادرار داشتن بیش از هفت بار در روز
از بین نرفتن احساس ادرار
شفافی ادرار

تکرر ادرار شبانه

اغلب مردم قادرند بدون اینکه نیازی به ادرار کردن داشته باشند، حدود ۶ تا ۸ ساعت خواب و استراحت کافی داشته باشند، اما مشکل ادرار شبانه موجب می‌شود تا فرد حدوداً ۵ تا ۶ بار بیدار شود.

ادار شبانه دارای علائمی همچون تولید بیش از حد ادرار، تکرار ادرار و نیز نیاز فوری به دفع ادرار با حجم کم می‌باشد.

ادرار شبانه همچنین می‌تواند موجب ایجاد مشکلاتی از قبیل عدم احساس راحتی به هنگام نشستن بر روی صندلی توالت، احتمال زمین خوردن و آسیب دیدن در افراد سالمند شود.

چگونگی تشخیص ادرار شبانه

پزشک می‌توان بعد از معاینه فیزیکی و بررسی علائم، این بیماری را تشخیص دهد. وی همچنین به منظور تعیین دلیل احتمالی بیماری، سوالات خاصی در این زمینه از شما می‌پرسد، حال این سوالات می‌تواند شامل سوالاتی از جمله اینکه چه مدت زمان است که ادرار شبانه دارید و یا اینکه قبل از خواب چه مقدار مایعات می‌نوشید، همچنین بخشی از سوالات پزشک می‌تواند درمورد فعالیت‌های منظم شما پیش از خواب باشد.

در نتیجه پزشک بعد از بررسی‌های لازم و در صورت لزوم، تجویز آزمایش‌هایی را برای تعیین علت تکرار ادرار خواهد داد و پزشک آزمایشگاه با دقیق شدن در ترکیبات شیمیایی موجود در ادرار، غلظت ادرار را تعیین کرده و تشخیص خواهد داد که آیا کلیه‌های شما به درستی مواد زائد و آب را دفع می‌کنند یا خیر.

برخی آزمایش‌های دیگر در این زمینه عبارتند از اندازه گیری ادرار باقیمانده بعد از خالی شدن، که شامل سونوگرافی از ناحیه لگنی به منظور چک کردن باقیمانده ادرار می‌باشد، حال پزشک می‌تواند دستور انجام آزمایش‌های بیشتر را دهد.

اگر فرد مشکوک به بیماری خاصی باشد باید برای تشخیص دقیق بیماری، آزمایشات دیگری همچون قند خون، نیتروژن، اوره خون، کراتینین، اسمولالیتی خون و الکترولیت سرم صورت گیرد، این آزمایش‌ها به طور دقیق نشان می‌دهد که آیا کلیه‌های فرد دارای عملکرد خوبی هستند یا خیر.

ضمن اینکه از طریق آن‌ها غلظت ترکیبات شیمیایی موجود در خون اندازه گیری شده و نیز تعیین خواهد شد که آیا تکرار ادرار شبانه ناشی از یک عارضه جانبی کلیه، به دلیل کم آبی و بیماری دیابت می‌باشد یا خیر.

روش‌های درمان تکرر ادرار

تکرار ادرار نیاز به درمان‌های خانگی دارد که با استفاده از روش‌های خانگی می‌توانید آن را درمان کنید.

سرکه سیب

سرکه سیب به دلیل داشتن خواص ضد قارچی و ضد با کتری می‌تواند با هر گونه عفونتی که موجب تکرار ادرار شده است مبارزه کند و همچنین باعث کاهش درد در ارتباط با عفونت‌های دستگاه گوارشی می‌شود علاوه بر این سرکه سیب دارای پتاسیم و مواد معدنی مفید است که به تعادل ph بدن کمک زیادی می‌کند؛ بنابراین یک قاشق غذا خوری سرکه سیب را با یک قاشق چای خوری عسل خام در یک لیوان گرم مخلوط کنید و دو بار در روز این مخلوط را میل کنید.

روش دیگر استفاده از سرکه سیب برای درمان تکرار ادرار این است که تا ۲ فنجان سرکه سیب را به آب حمام خود اضافه کنید. سپس ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در آن بمانید این کار را یک‌بار در روز انجام دهید.

دانه شنبلیله

دانه شنبلیله برای درمان تکرار ادرار بسیار مناسب است برای این منظور پودر دانه را با عصاره دانه اسقف و زنجبیل میکس کنید یک محلول با آب یا عسل رقیق شده درست کنید و روزی دو بار از این محلول استفاده کنید تا نتیجه مطلوبی را به دست آورید.

آب جعفری

آب جعفری کمک زیادی به درمان تکرار ادرار می‌کند بنابراین افرادی که از ادرار مکرر رنج می‌برند باید آب بیشتری نیز مصرف کنند تا بتوانند میزان بیشتری ادرار را خارج کنند و باکتری‌ها خارج شوند بنابراین آب جعفری کمک زیادی به این فرایند می‌کند.

کمپرس گرم

یکی از روش‌های کاهش درد مکرر ادرار کمپرس آب گرم می‌باشد زیرا، باعث کاهش فشار مثانه و همچنین آرام کردن ماهیچه می‌شود.

بنابراین یک بطری آب گرم را درون یک حوله بگذارید و دراز بکشید و این بطری گرم را زیر مثانه خود قرار دهید و زمانی که احساس کردید بطری سرد شد آن را بردارید هم چنین می‌توانید از پد گرم نیز استفاده کنید.

ماست

یکی دیگر از روش‌های درمان تکرار ادرار سالم نگه داشتن مثانه با استفاده از ماست می‌باشد، با خوردن ماست می‌توانید رشد باکتری خوب را در دستگاه گوارش افزایش دهید بنابراین ماست باعث بهبود بخشیدن به عفونت‌های دستگاه ادراری و همچنین بهبود هضم غذا می‌شود و همچنین تعادل باکتری‌های سالم روده را تقویت می‌کند. فقط دقت داشته باشید که از ماست طبیعی استفاده کنید، زیرا ماست طعم داده شده حاوی شیرینی و عوامل مصنوعی هستند.

کرن بری

کرن بری دارای خواص مهار کننده باکتریابی می‌باتشد و برای درمان مکرر ادرار بسیار مناسب است و همچنین چهار اونس آب خالص کورن بری به جلوگیری از عفونت‌های دستگاه ادراری نیز کمک زیادی می‌کند.

پودر دارچین

دارچین به دلیل داشتن خواص ضد التهابی باعث کاهش احساس سوزش و تکرار ادرار می‌شود و به سلامت کلیه کمک می‌کند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه